همینک ازوب سایت خبری راه دانشجو بخوانید :

 با برداشت سود های کلان و موانع بانکی مشکلات اقتصادی کشور رفع خواهد شد به گزارش آراس: سال ۱۳۸۱ بود که شرکت رهیاب کار جنوب را با تمام سختی های فراوان تاسیس کرد، به بانک های زیادی مراجعه کرد تا بتواند با همکاری بانک ها و گرفتن تسهیلات راحت تر به کار خود ادامه دهد، به نقل از خودش به بیش از ۸ بانک مراجعه کرد تا تسهیلات دریافت کند اما آن زمان ها حتا برخی بانک ها برایش حساب هم باز نمی کردند اما دست از تلاش بر نداشت.

مجید علیزاده، دکترای رشته مدیریت، مدیرعامل رهیاب کار جنوب که در زمینه خدمات پشتیبانی فعالیت می کند و ۵ سال پیاپی کارآفرین برتر شناخته شد، یک بار هم از طرف سازمان تجارت جهانی و یک بار هم از دانشگاه آکسفورد عنوان کارآفرین برتر را کسب کرد… او معتقد است” کارآفرینی در ایران حمایت نمی شود”

شرکت رهیاب کار جنوب یک هزار و ۸۰۰ نفر نیرو زیر مجموعه دارد، سال ۹۵ تعداد نیروهای این شرکت یک هزار و ۲۰۰ نفر بودند که ۶۱۱ نفر افزایش نیرو داشته و پرسنل  آن در استان هرمزگان، تهران و خوزستان فعال هستند.

مجید علیزاده گفت:  در سال ۱۳۸۱ که شرکت تاسیس شد، بیشتر هدفم از تاسیس آن با توجه به این که رشته تحصیلی ام مدیریت بود، خدمت به اقتصاد و کارآفرینی بود و با توجه به این که در آغاز راه یک جوان ۲۳ ساله بودم، هیچ حمایتی صورت نگرفت اما یکسال تلاش کردم تا به نتیجه اولیه مورد دلخواهم برسم.

علیزاده تاکید کرد: بیشترین دغدغه آزار دهنده ای که بود در بخش بانکداری بود که یک جوان و فعالیت های آن را قبول نداشتند و همچنان ندارند.

او اظهار کرد: به بیش از ۸ شعبه بانکی مراجعه کردم که حاضر نشدند برای ما حساب هم باز کنند.

وی در پاسخ به این که در کدام دولت ها این شرایط را داشتید گفت: بحث روی دولت ها نیست، بحث این است که کارآفرینی در ایران حمایت نمی شود، در کشورهای دیگر به بخش خصوصی و کار آفرینی توجه بسیار زیادی می کنند  و این باعث شد که از نظر اشتغال و تحول و رونق اقتصادی، پیشرفت های قابل ملاحظه ای به نسبت ما داشتند در صورتی که ما هم نیروی نخبه داریم هم پتانسیل های طبیعی از جمله نفت، گاز، منابع کشاورزی و منابع طبیعی بسیار دیگر اما متاسفانه از نظر اشتغال بسیار ضعیف عمل شده و جامعه را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است .

این مدیرعامل به کسب تجربیات خود طی چندسال فعالیتش اشاره کرد و با بیان این که حمایت از کارآفرین، سرمایه گذار و تولید کننده؛ رونق اقتصادی و اشتغال را به دنبال دارد، افزود: همان طور که شعار سال یک دغدغه برای مقام معظم رهبری شده و طی سال های اخیر روی موضوع اشتغال و اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، این دغدغه را اگر همه ما افراد جامعه به خصوص مسئولان مد نظر قرار دهیم می توانیم خیلی از مشکلات جامعه را در زمینه های اقتصادی، اشتغال و فرهنگی حل کنیم.

علیزاده اظهار کرد: توجه به تولید با کیفیت داخلی، یک موفقیت برای ما به ارمغان می آورد، پس  اگر تکنولوژی از خارج وارد شود و ازآن در جهت تولید ملی استفاده کنیم می توان به پیشرفت هم فکر کرد.

این تولید کننده برتر؛ اقتصاد مقاومتی را یک اقتصاد درونزا و برون نگر دانست و افزود: تکیه بر اینکه بگوییم همه چیز باید تولید داخل باشد شاید نتیجه بخش نباشد، تصورم این است که اگر تکنولوژی را از بیرون به داخل کشور بیاوریم با توجه به وجود نیروهای متخصص و نخبه، پیشرفت حاصل می شود چرا که به نسبت دیگر کشورها مزیت های زیادی وجود دارد که کشور را به پیشرفت می رسانند. نیروی کار ما یکی از همین مزیت هاست که ارزانتر از کشورهای دیگر است یا برای راه اندازی یک کارگاه تولیدی، منابع اولیه در دسترس است، به طور مثال منابع سوختی یک کارگاه تولیدی به راحتی قابل دسترس است اما از این  پتانسیل ها بهره مناسب را نمی بریم، درحالی که کشوری مثل ترکیه باید این مواد اولیه را از کشورهای دیگر وارد کند.

علیزاده به توجه دولت یازدهم به تولیدکنندگان و بخش خصوصی اشاره کرد و با بیان اینکه خوشبختانه دولت یازدهم بارقه امیدی برای بخش خصوصی شد، اظهار کرد: در این دولت سعی و تلاش بر این بود تا از تکنولوژی های دیگر کشورها به نفع تولید ملی استفاده شود که متاسفانه سنگ اندازی هایی هم از خارج و هم از داخل می شود و این به چرخش لاکپشت وار چرخ تولید منجر می شود.

وی، بانک ها و سودهای کلان و سرسام آور آن را یکی از مشکلات اساسی بخش خصوصی و جامعه دانست و تاکید کرد: اگر این معضل بزرگ حل نشود به هیچ عنوان اقتصاد، تولید و اشتغال در کشور رونق نمی گیرد و کارآفرین و سرمایه گذار رغبت کمتری به انجام کار تولید نشان می دهند.

علیزاده گفت: به عنوان یک سرمایه گذار، بارها به این فکر کردم که اگر سرمایه ام را در این کار هزینه کنم آیا سودی برایم دارد یا به جمع ورشکستگان بازار و تولید می پیوندم و یا این فکر که سرمایه ام را در بانک بگذارم و بدون دغدغه روزگار بگذرانم اما معتقدم یک فرد دغدغه مند نمی تواند این گونه فکر کند، چرا که کارآفرین به پول قانع نیست و می خواهد خدمت کند.

این تولید کننده گفت: اگر موانع بانکی و سودهای کلان آن از سر راه بخش خصوصی برداشته شود، بسیاری از مشکلات اقتصادی جامعه حل می شود و سرمایه گذاران رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری در بخش تولید و سرمایه گذاری دارند.

وی با بیان این کهدر جوامع ۵ تا ۶ میلیون نفری کارآفرینی و اشتغال زیادی ایجاد می شود اظهار کرد: پس در یک جامعه ۸۰ میلیون نفری که خیلی مزیت ها دارد و تنوع بسیار زیادی هم برای سرمایه گذاری، می توان به راحتی موفق بود اما در ابتدا باید مشکلات و موانع را شناسایی کرد و عدم موفقیت در این بخش را مورد بررسی قرار داد.

این فعال اقتصادی با گلایه از مسئولان استانی عنوان کرد: ارتباط برقرار کردن با مسئولان استانی مشکل تر از ارتباط برقرار کردن با مسئولان جهانی است! با سازمان تجارت جهانی، اتحادیه اروپا و خیلی سازمان های قدرتمند دنیا ارتباط داریم اما در استان خودمان خیلی سخت می توانیم با مسئولانمان ارتباط برقرار کنیم.

مدیر عامل شرکت رهیاب کار جنوب که در حوزه های مختلف ا زجمله احداث مهمانسرا، تجهیز و خدمات دهی، کترینگ، حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی فعالیت دارد ، اظهار کرد: قصد داریم در تمام این حوزه ها در استان خوزستان به تولید خدمات پشتیبانی بپردازیم. ضمن این که در بخش الکترونیک ، سیستم های جامع و حسابداری و اتوماسیون هم کار کرده ایم و معتقدیم که باید این بخش را توسعه دهیم و خدمات رسانی به کشورهای منطقه هم داشته باشیم. البته دفاتری را ثبت کرده ایم و تا پایان ۹۶ فعالیت رسمی را شروع می کنیم.

علیزاده با تاکید بر این که از سرمایه گذاری استقبال نمی شود، گفت: در دولت یازدهم مخصوصا اواخر دولت؛ علیرغم مشکلاتی که در استان وجود دارد اما توجه بهتری به این بخش شده است و این را به فال نیک می گیریم.

وی که حمایت از ورزشکاران را از علاقه مندی های خود عنوان می کند، با بیان این که این حمایت ها قابل گفتن نیست، گفت: در بخش فرهنگی و ورزشی همیشه سعی بر این بوده که در این بخش ها اثرگذاری خاصی در جامعه داشته باشم.در حال حاضر هم از تیم های گمنام و محلاتی در مناطق فقیر نشین و ورزش های هیات بیماری های خاص حمایت کردم و این حمایت را ادامه خواهم داد اما به دنبال کسب نام و نشان در این بخش ها نیستم.

مدیر عامل شرکت رهیاب کار جنوب در پایان با تاکید بر پیشرفت و توسعه در خوزستان گفت: ساماندهی حاشیه های شهر اهواز که جزو گرمترین شهرهای جهان است و ایجاد فضاهای تفریحی، دغدغه همه مردم و مسئولان و بخش خصوصی در خوزستان و اهواز است اما زمانی که  قصد انجام چنین حرکت هایی را داشته باشیم، بروکراسی های اداری و سنگ اندازی ها باعث می شود که سرمایه گذار دفع شود. سرمایه گذار را دولت ها باید جذب کنند و اجازه ندهند که پس از شروع به کارش، فاصله ای ایجاد شود چرا که باعث پشیمانی و دلسرد شدن سرمایه گذار می شود.

این خبر به صورت اتوماتیک از دیگر وب سایت های درج گردیده است و راه دانشجو مسئولیتی در قبال انتشار خبر ندارد
[ad_1]

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما