نوشته‌های تازه

همینک ازوب سایت خبری راه دانشجو بخوانید :

مدیرکل تامین اجتماعی خوزستان: میانگین سن بازنشستگی مشاعل سخت و زیان‌آور در خوزستان به  48 سال رسیده است

آراس_ شکوفه پایدار

دکتر محمود یارعلی زاده مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان در همایش هفته تامین اجتماعی  با بیان اینکه ۲/۸ میلیون نفر در استان خوزستان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند اظهار کرد:این رقم ؛  ۵۹درصد جمعیت استان را شامل می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶ درصد بیمه شدگان کشور را در استان داریم که از این نظر رتبه پنجم کشور هستیم. همچنین هفت درصد مستمری بگیران و رتبه چهارم محسوب می شویم. 

یارعلی زاده بیان داشت: خوزستان استان چهارم کشور از پائین ترین ضریب پشتیبانی (۴.۶۸) هستیم و اگر مهاجرت مستمری بگیران ما نبود قطعا استان اول می شدیم. دو مؤلفه در ضریب پشتیبانی مؤثر هستند که تعداد بیمه شدگان و مستمری بگیران است.

استاندار خوزستان تصریح کرد: بیمه‌شدگان تحت پوشش تامین اجتماعی در خوزستان ۶ درصد و مستمری‌بگیران ۷ درصد کل رقم کشوری هستند؛ یعنی تعداد پرداخت‌کنندگان به تامین اجتماعی از تعداد دریافت‌کنندگان آن کمتر است.

وی افزود: در جهان برای سازمان‌های بیمه‌گر ضریب پشتیبانی ۱۶ در نظر گرفته شده است، این ضریب در کشور ما ۵٫۴۵ و در استان خوزستان ۴٫۶۸ درصد است که هر دو از میانگین جهانی کمتر هستند و در خوزستان تنها شهرستان سوسنگرد ضریب پشتیبانی بسیار خوبی دارد.

یارعلیزاده  با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در خوزستان تا پایان سال ۹۵ حدود ۸۰۰/۱ میلیارد تومان از کارگاه‌های استان مطالبه قطعی دارد که علی‌رغم حقوق قانونی این سازمان برای دریافت مطالبات، این ارقام تعامل این سازمان با کارگاه‌ها محسوب می‌شود. 

وی در این خصوص اضافه کرد: از این مطالبات ۱۴۴ میلیارد تومان مربوط به ادارات دولتی، ۱۷۵ میلیارد تومان مربوط به شهرداری و شرکت‌های تابعه، ۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به شرکت کارون شوشتر و ۲۵۰ میلیارد تومان مربوط به شرکت نیشکر هفت‌تپه است.

یارعلی زاده عنوان کرد: ۴۰ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در خوزستان، بین ۴۵ تا ۴۹ ساله هستند، میانگین سن بازنشستگی باید هم‌ تراز با سن امید به زندگی باشد که در حال حاضر ۷۶ سال است. میانگین سن بازنشستگی شغل‌های سخت و زیان‌آور نیز در خوزستان ۴۸ سال است که شاخص خوبی نیست.

مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان با بیان اینکه گردش مالی تامین اجتماعی در خوزستان در سال گذشته، ۵۶۳ میلیارد تومان بوده است گفت: برای سال ۹۶ گردش مالی ۶۰۰ میلیارد تومان را پیش‌بینی می‌کنیم. در سال گذشته تراز منابع و مصارف این سازمان در استان خوزستان مثبت ۲٫۶ بود که برای یک سازمان بیمه‌گر شاخص خوبی نیست. 

یارعلی زاده با اشاره به چهار فصل بودجه این سازمان، عبارت از هزینه‌های پرسنلی، هزینه‌های اداری، هزینه‌های سرمایه‌ای و پرداخت‌های انتقالی و تعهدات قانونی، تصریح کرد: ۹۶ درصد از مصارف تامین اجتماعی در استان خوزستان در سال گذشته مربوط به فصل چهارم بودجه یعنی پرداخت تعهدات قانونی و ۴درصد باقی‌مانده مربوط به سه فصل دیگر است.

مدیرکل تامین اجتماعی خوزستان همچنین عنوان کرد: حسابداران برای ادارات، میانگینی درنظر گرفته اند  که مطابق آن، سه درصد هزینه‌های کل سازمان را هزینه‌های پرسنلی و سه درصد را هزینه‌های اداری تشکیل می‌دهد که برخی ادارات برای راحتی کار این ارقام را تجمیع می‌کنند، در حالی که سازمان تامین اجتماعی چنین کاری نمی‌کند و مجموع این سه فصل،‌ چهار درصد بوده است.

یارعلی‌زاده به  فعالیت‌‌ها و اقدامات توسعه‌ای دولت تدبیر و امید در خوزستان اشاره کرد وگفت: امسال شعبه هفت تامین اجتماعی در اهواز، شعبه دو در دزفول و شعبه اقماری حمیدیه، راه‌اندازی شدند. در گذشته هفت کارگزاری در خوزستان وجود داشت که با پیگیری‌های انجام‌شده موفق به دریافت مجوز راه‌اندازی ۱۰ کارگزاری دیگر شدیم؛ از این تعداد هفت کارگزاری راه‌اندازی شده و سه کارگزاری دیگر در حال راه‌اندازی هستند و اکنون برای اخذ پنج مجوز دیگر در حال تلاش هستیم.

وی افزود: بخشودگی کامل جرائم  یکی از اقدامات سازمان در راستای اقتصاد مقاومتی و بهبود فضای کسب‌وکار و حمایت و باور به تولید، با توجه به آمار ۵۱۳ میلیارد تومانی جرائم انباشته مالی کارفرمایان تامین اجتماعی در سال گذشته بوده است که توسط این سازمان هدف‌گذاری شد و با اطلاع‌رسانی وسیع و جلسات متعدد و مکلف کردن شهرداری‌ها به استفاده از این بخشودگی، حدود ۱۳ هزار تقاضا دریافت شد.

مدیرکل تامین اجتماعی خوزستان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم از مجموع این جرائم، بتوانیم حدود ۴۰۰ میلیارد تومان جرائم قابل بخشش کارفرمایان تامین اجتماعی را از کارگاه‌ها در سطح استان عدول کنیم که تاکنون ۳۰۵ میلیارد تومان از آن بخشوده و تصویب شده است.

یارعلی‌زاده با بیان این‌که سازمان تامین اجتماعی از لحاظ خدمات آی تی در استان خوزستان زیرساخت مناسبی دارد، بیان داشت: ۲۵ شعبه از ۳۶ شعبه استان خوزستان مجهز به فیبر نوری و بقیه شعبه‌ها در حال تکمیل هستند که این اقدامات نشان‌دهنده اهمیت سازمان تامین اجتماعی در استان است. 

وی در پایان گفت: انتظار داریم مدیران اجرایی و مسئولان کشور برای حمایت از مردم تحت پوشش این سازمان کمک کنند.

این خبر به صورت اتوماتیک از دیگر وب سایت های درج گردیده است و راه دانشجو مسئولیتی در قبال انتشار خبر ندارد
منبع

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما