همینک ازوب سایت خبری راه دانشجو بخوانید :

ایدنی: تامین، حفظ وارتقا سلامت مردم نیازمند همکاری های فرابخشی متعدد است/ وجود سگ های ولگرد در سطح و حاشیه شهر عامل اصلی بروز بیماری هاری و انگلی در انسان است

به گزارش آراس:

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت و گو با خبرنگار آراس ضمن تاکید بر برگزاری جلسات متعدد شورای سلامت در کوتاه ترین زمان ممکن، اظهار کرد:  برگزاری جلسات شورای سلامت به صورت مداوم در فرابخشی بودن حوزه سلامت  و سلامت شهروندان بسیار موثر است. لذا ۱۵ تا ۲۰ درصد مدیریت خدمات بهداشتی، درمانی و ارائه خدمات اختصاصی، مختص به حوزه سلامت است.

اسماعیل ایدنی با اشاره به زیر ساخت های بسیار مهم در تامین حفظ سلامت شهروندان، عنوان کرد: به طور مثال اگر زیر ساخت های تامین آب آشامیدنی و یا مراکز تصفیه خانه هایی که منشا تامین آب شرب برخی از شهرستان ها را بر عهده دارند، مناسب نباشند و همچنان شهر اهواز با بحران آب ناسالم مواجه باشد،  بسیاری از بیماری های خطر پذیر از طریق آب به افراد منتقل می شود و افراد جامعه را به بیماری های معتددی دچار می کند، همچنین اگر دفع بهداشتی فاضلاب مناسب در استان نباشد، باز هم شاهد بیماری های گوناگون در افراد خواهیم بود. 

وی به بیماری مشترک میان انسان و دام اشاره کرد و گفت: بسیاری از بیماری ها و به ویژه بیماری های واگیر دار از طریق عدم رعایت موارد بهداشتی در کشتارگاه ها یا تماس نزدیک حیوانات با انسان ها ممکن از ظهور کند، به طور مثال بیماری کشنده “هاری” بسیار خطر پذیر است و در اثر گاز گرفتگی حیوانات افراد دچار می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، خاطر نشان کرد: با توجه به مطرح شدن بیش از یک سال در جلسات شورای سلامت در خصوص رعایت اصول بهداشتی تاسیسات  تصفیه خانه سید حسن که آبرسانی  برخی از شهرستان های استان از جمله رامهرمز، هفتگل و شوشتر را بر عهده دارد، باید گفت که روند کار خوب نبوده و از این بابت استاندار خوزستان بر ارائه گزارش طی یک هفته از دست اندر کاران این حوزه دستور اکید کرده است.

 

دکتر ایدنی با اشاره به معضل همیشگی وجود سگ های ولگرد در سطح شهر،اظهار داشت: عدم وجود سگ های ولگرد در سطح شهر، مناطق مسکونی و پارک ها بر عهده ی شهرداری است تا از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان حدالامکان جلوگیری به عمل آید، لذا وجود سگ های ولگرد در سطح و حاشیه شهر عامل اصلی بروز بیماری هاری و انگلی در انسان است که بر کنترل ترحم آمیز از سوی شهرداری برای اینگونه حیوانات تاکید می شود و منتظر گزارش کامل از شهرداری در این خصوص هستیم. همچنین می بایست ساماندهی کشتارگاه های استان  و مشکلاتی که در این اماکن وجود دارد در اولین فرصت بررسی و رفع شوند.

وی در خصوص هرس گیاهان کنوکارپوس و عمده مشکلات تنفسی که به همراه دارند، تصریح کرد: با توجه به بحران تنفسی که همه ساله پس از آغاز اولین باران پاییزی با آن مواجه هستیم، لازم است که هرس گیاهان کنوکارپوس و درختانی که پس از بارندگی گلدهیشان آغاز می شود و آلرژی های تنفسی را افزایش می دهد به صورت علمی هرس شوند. لازم به ذکر است: هیچکدام از دستگاه ها اجرایی به ویژه دانشگاه علوم پزشکی موافق با قطع درختان نیستند اما قسمت هایی از درخت که مربوط به گلدهی است باید هرس شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در ادامه با اشاره به دستور اکید استاندار خوزستان مبنی بر همکاری فرابخشی میان دستگاه های اجرایی استان در راستای هرس گیاهانی که بحران های تنفسی بی شماری را به دنبال دارند، گفت: خوشبختانه در سال گذشته شرکت نفت، سازمان آب و برق بسیاری از دستگاه های اجرایی بر رفع عمده مشکلات تنفسی  و هرس گیاهان کنوکارپوس به کمک شهرداری آمدند که تاثیر چشم گیری را به دنبال داشت و میزان مراجعین بیماران به اورژانس بیمارستان ها  ۱۱ درصد نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرد.

ایدنی با اعلام اینکه تامین، حفظ وارتقا سلامت مردم نیازمند همکاری های فرابخشی متعدد است، خاطر نشان کرد: اگر همکاری فرابخشی مناسبی در کلیه امور و به ویژه حوزه سلامت استان داشته باشیم، می توانیم بسیاری از معضلاتی که بخش زیادی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد را مدیریت کنیم. همچنین اگر می خواهیم سلامت مردم و امید به زندگی در جامعه افزایش یابد باید همکاری فرا بخشی متعددی داشته باشیم.

خبرنگار:سارا محسنی

این خبر به صورت اتوماتیک از دیگر وب سایت های درج گردیده است و راه دانشجو مسئولیتی در قبال انتشار خبر ندارد
[ad_1]

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما