وبسایت نود: برخی از ستاره های حاضر در جام جهانی ۱۹۹۴ پس از گذشت بیش از دو دهه، سرنوشت جالبی پیدا کرده اند که در ادامه، به آن نمونه ها اشاره خواهیم. در این نوشتار، صرفاً از بازیکن هایی خواهیم گفت که پس از بازنشستگی، وارد دنیای غیر فوتبالی شده یا حوادث عجیبی در زندگی آن ها رخ داده اســت.

1297673 827 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

آرژانتین

سرخیو گویکوچئا همان دروازه بانی بود که به دلیل عملکرد خوب در جام جهانی ۱۹۹۰، محبوب قلب ها شد. او بعد از وداع از میادین، به سراغ فوتبال نویسی در رسانه های آرژانتینی رفـــــت و حتی در یک مجموعه برنامه تلویزیونی تحت عنوان «La noche del Diez» و طی چند قسمت پیاپی، میهمان دیگو مارادونا بود. آن برنامه بسیار پُر بیننده شد و سر و صدای زیادی را در آرژانتین به پا کرد. «ال گویکو» در زمینه مدلینگ نیز فعال اســت. کلودیو کانیگیا نیز در ۴۵ ســالگی به میادین فوتبال برگشت و با پیراهن تیم ومبلی در جام حذفی انگلیس به میدان رفـــــته و حتی گلزنی کرد. خوزه باسوالدو نیز در تجارب تقریباً ناموفق مربیگری خود، سر از لیگ اندونزی در آورد. گابریل باتیستوتا پس از وداع از میادین فوتبال و با توجه به عدم علاقه اش به این رشته ورزشی، به سراغ ورزش های مفرح همچون واترپولو و گلف رفـــــته و علاوه بر آن، مالک یک شرکت ساختمانی در آرژانتین اســت. «باتی گل» به علت درد مزمن مچ پا، در معرض خطر از دست دادن پای خود بود ولی خوشبختانه چنین اتفاقی نیفتاد.

1297672 178 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

سرخیو گویکوچئا

جنبه های سیاسی شخصیت دیگو مارادونا پس از بازنشستگی بیش از پیش نمود یافت و او با رهبران چپ گرای قاره آمریکا از جمله فیدل کاســترو، هوگو چاوز، اوا مورالز و نیکولاس مادورو دیدار کرد. مارادونا به علت بدهی مالیاتی در ناپل، مجبور به گرو گذاشتن دو ساعت و گوشواره گران بهای خود شد. نام او طی این ســال ها نیز همچنان با جنجال عجین شده و زندگی شخصی اش با تغییرات زیادی همراه بود. مارادونا در بسیاری از ماه های ســال، در دبی اقامت دارد. فرناندو کاسرس در ســال ۲۰۰۹ و پس از حضور در یک صحنه از سرقت مسلحانه، مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفـــــت و ۸ ماه را در کما سپری کرد. او پس از مدتی، برای بازگشت به زندگی راهی یک بیمارستان دیگر شد و سرانجام بهبود یافت. آریل اورتگا طی دوران بازی به علت اعتیاد به الکل، به شدت افت کرد و دیگو سیمئونه پس از حضور روی نیمکت ریورپلاته، وی را کنار گذاشت. اعتیاد شدید اورتگا یکی از سوژه های همیشگی رسانه های آرژانتینی شد و حتی پای او را برای درمان به شیلی نیز کشاند. آبل بالبو پس از وداع از میادین فوتبال، به سراغ موسیقی رفـــــت و چند آهنگ را به زبان های اسپانیایی و ایتالیایی خواند. او در ایتالیا زندگی می کند و پس از چند تجربه ناموفق مربیگری در سطوح پایین، اکنون با یکی از برنامه های ورزشی مشهور در تلویزیون دولتی ایتالیا همکاری دارد.

1297671 908 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

آریل اورتگا

بلغارستان

بوریسلاو میخائیلوف دروازه بان مشهور بلغارستان پس از آویختن کفش های خود، به سراغ پُست های مدیریتی در فوتبال رفـــــت و اکنون رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان و عضو کمیته اجرایی یوفا اســت. پسرش به عنوان دروازه بان در لیگ ترکیه مشغول بوده و دخترش نیز در تنیس فعالیت دارد. تریفون ایوانوف در ۵۰ ســالگی به علت حمله قلبی از دنیا رفـــــت. پتار هوبچف در حال حاضر هدایت تیم ملی بلغارستان را بر عهده دارد در حالی که هریستو اســتویچکوف نیز مدتی سرمربی تیم ملی کشورش بود اما چند ستاره بزرگ بلغار از جمله اســتیلیان پتروف حاضر به بازی برای اســتویچکوف نشدند. یوردان لچکوف پس از وداع از میادین فوتبال، به سراغ کارهای تجاری و سیاسی رفـــــت. او یک تومادمی فوتبال و سپس یک هتل مجلل را در زادگاه خود افتتاح نمود و پس از مدتی به سمت شهردار شهر سیلون انتخاب گردید. لچکوف به مدت ۸ ســال شهردار بود ولی به علت فساد و درگیری با خبرنگارها و پلیس از سمت خود برکنار شد.

1297670 442 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

یوردان لچکوف

یونان

نیکوس ماچلاس مهاجم اسبق آژاکس در حال حاضر ریاســت باشگاه یونانی OFI را بر عهده دارد. تاسوس میتروپولوس پس از ســال ها حضور روی نیمکت المپیاکوس به عنوان کمک مربی، سرانجام در ســال انتخابات شورای شهر پیرائوس به پیروزی رسید و چند ســال بعد نیز در قالب حزب «دموکراسی نوین» به پارلمان یونان راه یافت.

1297669 446 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

نیکوس ماچلاس

نیجریه

پیتر روفایی دروازه بان اسبق عقاب های آفریقا پس از وداع از میادین فوتبال، به کشور اسپانیا برگشت و یک مدرسه دروازه بانی را راه اندازی کرد. اســتفن کشی یکی از معدود افراد از آن نسل طلایی فوتبال نیجریه بود که به مربیگری روی آورد و هدایت چند تیم ملی از جمله توگو، مالی و نیجریه را بر عهده گرفـــــت. او در ســال ۲۰۱۶ به علت حمله قلبی از دنیا رفـــــت. رشیدی یکینی نیز سرنوشت بهتری نداشت و به علت ابتلا به بیماری های روانی مزمن، در ۴۸ ســالگی درگذشت. جی جی اوکوچا اکنون رئیس هیئت فوتبال یکی از اســتان های نیجریه بوده و برای پُست ریاســت فدراسیون فوتبال این کشور، قدم بر می دارد. امانوئل آمونیکه نقش بزرگی در پرورش اســتعدادهای ناب فوتبال نیجریه ایفا می کند و طی چند ســال اخیر، هدایت تیم ملی نوجوانان این کشور را بر عهده گرفـــــته اســت. سامسون سیاسیا نیز علاوه بر هدایت تیم های مختلف نیجریه در رده های سنی پایه تا بزرگســال، یک مدرسه فوتبال در ابوجا دارد. مایکل امنالو مدیر فنی کنونی باشگاه چلسی نیز عضو همان تیم ملی نیجریه در ســال ۱۹۹۴ بود. جسد اوچه اوکافور و همسرش در ســال ۲۰۱۱ در خانه اش پیدا شد و پلیس گفت که او خودش را از سقف آویزان کرده اســت.

1297668 670 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

جی جی اوکوچا

ایتالیا

پائولو مالدینی پس از وداع از میادین فوتبال، به سراغ ورزش تنیس به طور نیمه حرفه ای رفـــــت. روبرتو باجو پس از ۳ ســال فعالیت به عنوان رئیس بخش فنی فدراسیون فوتبال ایتالیا، به علت اختلاف سلیقه از سمت خود اســتعفاء داد. او در امور خیریه فعال بوده و در ژاپن چند بازی رایانه ای را برای باجو ساخته اند. دیمتریو آلبرتینی پس از مدتی فعالیت به عنوان نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا، اکنون عضو هیئت مدیره و همچنین مدیر ورزشی باشگاه پارما اســت. او علاوه بر تأسیس یک مدرسه فوتبال، با عوامل بازی رایانه ای Football Manager نیز همکاری دارد.

1297667 137 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

روبرتو باجو

آنتونیو کونته پس از رسوایی های فوتبال ایتالیا، توسط پلیس مورد بازجویی قرار گرفـــــت ولی پس از مدتی به عرصه مربیگری برگشت. او از معدود ستاره های آن نسل فوتبال ایتالیا بود که به مدارج عالیه مربیگری رسید. دنیله ماسارو پس از وداع از میادین فوتبال، به سراغ رشته ورزشی فوتبال ساحلی رفـــــت و چند ســال کاپیتان تیم ملی فوتبال ساحلی ایتالیا بود. ماسارو به ورزش های دیگری همچون گلف و اتومبیل رانی هم پرداخت و اکنون مدیر روابط عمومی باشگاه میلان اســت. جوزپه سینیوری به علت شرط بندی و مشارکت در رسوایی های فوتبال ایتالیا، در ســال ۲۰۱۱ از هر گونه فعالیت فوتبالی به مدت ۵ ســال محروم شد. جان فرانکو زولا پس از بازنشستگی، در چند نماهنگ حضور یافت و در اغلب تجارب مربیگری خود، از پیر لوئیجی کازیراگی به عنوان دستیار اســتفاده کرد.

1297666 111 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

جوزپه سینیوری

مکزیک

خورخه کامپوس دروازه بان گلزن و جنجالی مکزیکی اکنون در لس انجلس زندگی می کند. او یک کارخانه تولیدی فست فود دارد و برای یک تلویزیون مکزیکی، کار گزارش فوتبال را انجام می دهد. کارلوس هرموسیو با دستور رئیس جمهور مکزیک به عنوان وزیر ورزش انتخاب شد ولی پس از دو ســال، به علت برخی رسوایی ها مجبور به اســتعفاء گردید. آلبرتو گارسیا آسپه یک مقام اجرایی در باشگاه UNAM داشته و به عنوان مفسر فوتبال، با یک شبکه تلویزیون مشهور آمریکایی همکاری می کند. هوگو سانچز افسانه ای به عنوان سفیر فیفا در مکزیک انتخاب شد. او پسر خود را به علت خفگی ناشی از نشت گاز، از دست داد.

1297665 496 سرنوشت ستاره‌های جام جهانی 94 (بخش دوم)

خورخه کامپوس

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته سرنوشت ستاره‌های جام جهانی ۹۴ (بخش دوم) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما