در اینجا پنج تحول بزرگ فناورانه که در جریان جنگ جهانی اول مطرح شد و همچنان در عرصه جهانی مورد اســتفاده قرار می‌گیرد، بررسی شده اســت.

توما؛ مجله عــکسی سلاح این قانون نانوشته وجود دارد که جنگ می‌تواند بر سرعت‌دهی فرآیند توسعه نوآوری و اختراعات تاثیر بگذارد و در این میان جنگ جهانی اول با درگیری‌های گسترده خود در قرون نوزدهم و بیستم از قانون مذکور مستثنی نبوده اســت و در خلال آن ایده‌ها و فناوری‌های کارآمدی ارایه شده اســت. در اینجا پنج تحول بزرگ فناورانه که در جریان جنگ جهانی اول مطرح شد و همچنان در عرصه جهانی مورد اســتفاده قرار می‌گیرد، بررسی شده اســت.

 

تانک‌ها

712769 173 نوآوری های فناورانه در جنگ جهانی اول

متحدین ساخت این کشتی زمینی زرهی را ســال ۱۹۱۵ آغاز کردند و البته چند ســال طول کشید تا نخستین تانک‌ها وارد میدان‌های نبرد شدند. نام این وسیله نظامی شباهت زیادی به مخازن آب داشت و البته شکل ظاهری آن هم به همین صورت طراحی شده بود. تانک‌ها اولین بار در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۱۹۱۶ در جنگ فلِرس-کورسلِت به صورت عملی مورد اســتفاده قرار گرفـــــتند و با بررسی‌های اولیه ثابت شد که این خودرو نظامی بیشتر از دشمن می‌توانست سرنیشنان خود را به کام مرگ بکشاند. با این وجود توانایی‌های تانک غیرقابل انکار بود و سرانجام در ژوئیه ۱۹۱۸ کارخانه تانک‌سازی Tank Corps تاسیس شد و تا پایان جنگ جهانی اول بیش از ۳۰ هزار کارمند را در خود جا داده بود.

 

مسلسل‌ها

712770 878 نوآوری های فناورانه در جنگ جهانی اول

پیش از آغاز جنگ جهانی اول، سریع‌ترین و کاربردی‌ترین سلاح در جهان گاتلینگ نام داشت که شبیه به توپ‌های جنگی و با همان اندازه ساخته می‌شد. اســتفاده از این سلاح در جریان جنگ‌های قرن بیستم کاهش یافت. در همان زمان بریتانیایی‌ها یک سلاح قابل‌حمل و کاربردی با نام ویکرز ارایه کردند. برای اســتفاده از این سلاح بزرگ با کالیبر سنگین به یک گروه شش نفری نیاز بود، ولی این اسلحه به قدری خود را کارآمد نشان داد که طی فاصله زمانی کوتاه توانست به شهرت جهانی برسد. پس از آن یک سلاح آمریکایی با نام لوئیس ساخته شد که نسبت به ویکرز وزن کمتری داشت و البته قابلیت اعتماد به آن هم کمتر بود. در حالی که توپخانه‌های سنگین بیشترین تلفات جنگ جهانی اول را باعث شدند، توانایی و قابلیت حمل مسلسل باعث شد این سلاح به کاربردی‌ترین ابزار برای گروه‌های متفقین و متحدین تبدیل شود.

 

سیستم‌های تاکتیکی پشتیبان هوایی

712771 886 نوآوری های فناورانه در جنگ جهانی اول

کمتر از ۱۵ ســال پس از به پرواز درآمدن نخستین شئ پرنده برادران رایت، در جنگ جهانی اول از سیستم جدیدی با نام هواپیمای شناسایی رونمایی شد که در کنار آن بالن‌ها و کشتی‌های هوایی نیز با همین هدف مورد اســتفاده قرار می‌گرفـــــتند. نخستین هواپیما به معنای امروزی به صورت بدوی ساخته شده بود که البته می‌توانست وظایف خود را انجام دهد. طولی نکشید که هر دو طرف جنگ رقابت تنگاتنگی را برای ساخت هواپیماهای جنگنده تک‌بال و دوبال آغاز کردند. این هواپیماها می‌توانستند بمب‌ها و مسلسل‌های سنگین را با خود حمل کنند و در عین حال قدرت مانور بالایی داشتند. در اواسط ســال ۱۹۱۵ پیاده‌نظام‌ها می‌توانستند در آسمان بالای سر خود نبرد میان هواپیماها را ببینند و همان زمان بود که سیستم‌ پشتیبان هوایی به یکی از عوامل تاکتیکی در موفقیت گروه‌های نظامی تبدیل شد و طی نیمه دوم جنگ جهانی اول، این سیستم به عنوان حیاتی‌ترین ابزار نظامی مورد اســتفاده قرار می‌گرفـــــت.

 

گاز سمی

712772 959 نوآوری های فناورانه در جنگ جهانی اول

اگرچه گاز سمی در مجموع تعداد اندکی از تلفات جنگ جهانی اول را باعث شد، ولی تاثیرات آن بسیار فراگیر و ویرانگر بود. گاز سمی نخستین بار در ســال ۱۹۱۵ در «نبرد دوم ایپِر» توسط ارتش آلمان مورد اســتفاده قرار گرفـــــت و فراماندهان نظامی به این نتیجه رسیدند که ابزار مذکور در مقایسه با سلاح‌های سنتی غیرکاربردی و بی‌اثر اســت. موفقیت این سلاح در هر یک از عملیات‌های نظامی نه تنها به نوع گاز و پیچیدگی‌های طریقه اســتفاده از آن بستگی داشت، بلکه شرایط آب و هوایی در طول روز هم روی آن تاثیر می‌گذاشت. به هر حال، گاز سمی توانست خود را به عنوان حیاتی‌ترین سلاح روانی در جنگ جهانی اول معرفی کند و به واسطه آن سربازان و مهندسان نظامی زمان زیادی صرف کردند تا بتوانند خود را از مرگ‌های وحشتناک ناشی از انتشار گازهای سمی ایمن کنند. بیش از بیست ســال پس از این اتفاق،‌ گازهای سمی توانستند در جریان جنگ جهانی دوم یک ترس گسترده برای نیروهای نظامی و غیرنظامی به وجود آورند.

 

باندهای جذب خون

712773 450 نوآوری های فناورانه در جنگ جهانی اول

همه اختراعات زمان جنگ جهانی اول با هدف کشتن مردم ثبت نشده اســت و در برخی موارد کاربردی‌های دیگری هم برای آنها در نظر گرفـــــته می‌شد. پارچه پنبه ای سلولزی یکی از فرآورده‌های نیشکر بود که نخستین بار در زمان جنگ جهانی اول مورد اســتفاده قرار گرفـــــت. این محصول قابلیت جذب‌کنندگی بالایی داشت و چون نسبت به پنبه‌های جراحی با هزینه کمتر و کارایی بیشتر ساخته می‌شد، در بیمارستان‌های نظامی مورد اســتفاده قرار می‌گرفـــــت تا به عنوان باند پزشکی در محل جراحت بسته شود و خونی که از محل اصابت ترکش خارج می‌شود را جذب کند. ســال‌ها پس از این اتفاق باندهای اســتریل برای جذب خون در محل جراحت  به کار گرفـــــته شدند و در ســال ۱۹۲۰ این ابزار به صورت عمومی بین رواج یافت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته نوآوری های فناورانه در جنگ جهانی اول اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما